Uncategorized

Yeni Başlayanlar İçin Çiğ Yemek Tarifleri – Ev Yapımı Keten Tohumu Kraker

Çiğ bir gıda diyetine geçiş vücudunuza birçok yarar sağlayabilir ve gıdaya ve vücudunuzu nasıl etkileyeceğine bakışınızı tamamen değiştirebilir. Ancak, ilk aşamalarda da göz korkutucu olabilir. Birçok kaynak, nasıl bulunacağını bilmeden önce, hiç duymamış olabileceğiniz çeşitli malzemeleri içeren karmaşık tarifler içerir. Neyse ki, yeni başlayanlar için, vücudunuza enerji veren ve gençleştiren yiyecekler oluşturmayı öğrenirken geçişinizi basit ve eğlenceli hale getirmeye yardımcı olan binlerce çiğ yemek tarifleri var.

En iyi çiğ tarifler, kişisel zevklere uyacak şekilde değiştirilebilir ve yeniden keşfedilebilir. Yeni başlayanlar için böyle bir çiğ yemek tarifi sadece iki bileşen ve çok az hazırlık gerektirir. Keten tohumu krakerleri birçok çiğ gıda diyetinde bir temel maddedir ve çeşitli tariflerde kullanılabilir. Keten tohumu, Omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra diyet lifi de içerir ve Magnezyum, Fosfor ve Bakır gibi temel besin öğelerinin mükemmel kaynaklarıdır.

Keten tohumu krakerleri, yeni başlayanlar için en basit çiğ yemek tariflerinden biridir, çünkü bir gecede, büyük miktarlarda, minimum hazırlık ile hazırlanabilirler. Marketlerin çoğunda hazır bulunurlar ve dondurucuda muhafaza edildiklerinde aylarca saklanabilirler. Ve diğer, daha karmaşık tariflerle ortak olduğu gibi keten tohumu krakerlerini hazırlamak için pahalı mutfak ekipmanlarına sahip olmanız gerekmez.

Bu krakerleri oluşturmak için ihtiyacınız olacak: 2 su bardağı tam keten tohumu, 1 çay kaşığı tuz, sadece tohumları kaplayacak kadar su, 1 su bardağı. Keten tohumu ve tuzu bir kasede birleştirin ve suyla kaplayın. Su emilene ve jelatinli bir karışım elde edene kadar 60-90 dakika bekletin. Bir kurutucu veya bir fırın kullanıyorsanız parşömen kağıtla kaplı bir fırın tepsisi kullanıyorsanız karışımı bir Teflax tabakaya yayın. Krakerler bir kurutucu kullanarak, 3 saat boyunca 115 ° C'de kurutucu, krakerlerin ters çevrilmesi ve başka bir 3 saat boyunca veya kurutulana kadar kurutulmasıyla yapılabilir. Bir kurutucunuz yoksa, bunlar aynı işlemi kapı açık kaldığında 150 dereceye ayarlanmış bir fırında tekrarlayarak da yapılabilir.

Keten tohumu krakerleri inanılmaz derecede çok yönlüdür ve bu da yeni başlayanlar için harika bir çiğ yemek tarifi olmasını sağlar. Farklı tatlar elde etmek için çeşitli kombinasyonlarda baharatlar ilave edilebilir. Tuzlu krakerler, sarımsak ve soğan ile fesleğen veya limon suyu ve dereotu birleştirebilir, tatlı krakerler ise akçaağaç şurubu, agav veya tarçın gibi çeşitli tatlandırıcılar kullanabilir. Diyetteki birçok faydaları onları çiğ gıda diyetine göre paha biçilmez kılar ve çok yönlülüğü aynı zamanda çeşitli tariflerde kullanılmalarını sağlar. Onları salataların üstüne tutabilir veya sabah kahvaltısı smoothie'lerine atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı