Uncategorized

Sağlıklı Tavuk Tarifleri – Muhteşem, Leziz Yemekler İçin 4 Tavsiye

Yeni Yıl başlangıcına girdiğimizde birçok insan kilo vermeye karar vermiş olacak ve bunun akılda tutulmasıyla, lezzet tomurcuklarınızı harika bir tada katabilecek, ancak aynı zamanda bir parçası olarak yardımcı olacak sağlıklı tavuk tarifleri pişirmek için bazı ipuçları vereceğim. kalori kontrollü bir diyet.

Ama her şeyden önce, burada tavuk hakkında bilemeyeceğiniz birkaç eğlenceli gerçek var.

Dünyada insanlardan daha fazla tavuk var.

Hindi ile yetiştirilen bir tavuğa hindi başı ve tavuğun gövdesi olan "Türken" denir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde “tavuk” kelimesi bulunan 4 şehir bulunmaktadır: Chicken Town, Pennsylvania, Chicken Bristle, Kentucky, Chicken Alaska ve Chicken Bristle Illinois.

Tek bir tavuk yumurtasında şimdiye kadar bulunan en fazla yumurta sarısı 9'dur.

Her neyse, yeterince ve sağlıklı tavuk tarifleri oluşturmak için bazı ipuçları. Tavuk yemek yapmak için çok popüler bir et çünkü ince lezzetleri pek çok farklı yemeğe ve pişirme yöntemine iyi adapte oluyor. Aynı zamanda protein bakımından da yüksektir ve kırmızı etten daha az yağlıdır. Bununla birlikte, birçok Amerikalı kemiksiz, tenli tavuk göğsü aldıklarını ve yanlış pişirildiklerini söylerken, bunlar kısa zaman sonra eski botlar kadar kuru ve sertleşebilir, bu da beni ilk ipucuma götürür.

1. Temel pişirme işlemine gelince, iki farklı yöntem vardır: kuru ısı ve nemli ısı. Kuru sıcaklıkta fırınlama, kızartma, kızartma ve ızgara yapma ve nemli sıcaklıkta haşlama, buharlama, mikrodalga fırın ve yavaş pişirme bulunur. Tavuk göğsü için kuru ısı kullanırken, yüksek bir ısı kullanın ve birkaç dakika pişirin. Izgara tavuk, yaklaşık 8-10 dakika içinde pişirilir. Tavuk göğsü pişirmek için nemli ısı kullanıldığında daha uzun sürebilirler, ancak sadece yaklaşık 15 dakika (göğsün kalınlığına bağlı olarak).

2. Chicken crockpot tarifleri, özellikle çalışan annelerde her zaman popülerdir ve siz kapıdan gelirken hiçbir şey yavaş pişirilmiş tavuk kokusunu yenemez. Bu tarifleri hem sağlıklı hem de lezzetli yapmak için tavuk uyluk kullanmanızı tavsiye ederim. Pek çok insan tavuk uyluklarına bakar ve göğsünü seçer, ancak uyluklar çok daha lezzetli ve inanılmaz derecede ucuzdur. Tüm cildi çıkarın ve oluklu bir kaşıkla çıkarmadan ve en sevdiğiniz çiğneme reçetesine eklemeden önce, bir tencereye alın. Hem nemi hem de lezzeti koruyarak mutlu bir şekilde bir lokantada pişirecekler. Kuru kayısı veya kuru erik gibi bazı meyveler eklemeyi deneyin, çünkü bunlar tavukla gerçekten iyi çalışır ve yemeğin toplanmasına yardımcı olur.

3. Pişirmeden önce birkaç saat süre ile marine ederek, göğsünüze veya göğsüne olsun olmasın, tadınıza bakın. Bal, soya sosu, zeytinyağı ve soğuktan oluşan tatlı ve ekşi turşusu iyi çalışır ve tavuğu içine bütün içeriği dökerek tavuğu pişirirseniz, lezzetli, lezzetli, yapışkan tavukla sonuçlanırsınız. Kızartılmış sebzeleri veya yeşil salataları karıştırın.

4. Tavuğu sallayın ve pişirin, mütevazi tavuğu kesmek ve yağ içeriğini düşük tutmak için bir başka harika yol. Temel bir kırıntı karışımı ile kendi baharatlarınızı yapabilirsiniz ve buna kattığınız şey tamamen size kalmış, ancak bazı iyi karışımlar arasında Hindistan lezzetleri için limon kabuğu rendesi ve kırılmış karabiber, ufalanmış Parmesan peyniri ve hatta bazı köri tozu sayılabilir. Bu şekilde fırında pişmiş tavuk, dışarıda güzel ve gevrek hale gelirken içerideki nemi tutar ve her zaman çocuklarla kazanır.

Bu ipuçlarını kullanın; yaratıcı olmak ve denizaşırı ve baharatlarla denemeler yapmaktan korkmayın. Sağlıklı tavuk tarifleri söz konusu olduğunda, tek sınır hayal gücünüzdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı