Uncategorized

 Jamaika Yemek Tarifleri

Jamaika bir Karayip adasıdır. Büyük Antiller zincirinde yer almaktadır ve Karayipler'deki en kalabalık İngilizce konuşan adadır. Pek çok insan Jamaika'nın müziği, özellikle reggae ve ska ve Rastafarian hareketinin doğduğu yer olduğundan haberdardır. Ancak günümüzde, giderek daha fazla insan Jamaika mutfağının farkına varıyor ve değer vermeyi öğreniyor.

Jamaika, birçoğunu baharatlardan faydalanan çok çeşitli yemeklere ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda farklı baharat kullanılmasına rağmen, özellikle birçok Jamaika tarifinde bulunan ikisi Jamaika yenibaharı ve annattodur. "Jamaika biberi", "yenibahar" veya "yenibahar" olarak da bilinen Jamaika yenibahar, sıcak ve ateşli bir baharattır. Annatto çok sıradışı, achiote ağacının tohumlarını çevreleyen kağıt hamurundan geliyor ve biraz hindistan cevizi ile karıştırılmış biber gibi tadı geliyor.

Jamaika'nın ulusal yemeği tuz balığı ve ackee'dir (bazen "akee" yazıldığından). Tuzlu balık tuzlu balıktır, pişirmeden önce rehidre edilir ve yıkanır. Ackee, aslında daha çok sebze gibi bir dokuya sahip ve haşlanmış bir meyve türüdür. Morina sote edilir ve ackee ile karıştırılır, ardından domates, soğan ve biber gibi diğer malzemeler ilave edilir.

Jamaika'dan bir başka popüler tarif ise "pislik". Bu aslında birçok farklı et için kullanılabilecek bir pişirme tarzıdır. Jamaika'da, jerk geleneksel olarak domuz eti veya keçi pişirmek için kullanılır. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Kanada'daki Jamaika restoranlarında genellikle menülerde salam tavuğu bulunur. Jerk yemekleri etleri "Jamaika jerk spice" olarak bilinen bir baharat karışımıyla ovalayarak ve ardından bir kömür ızgarası üzerinde pişirerek hazırlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı