Uncategorized

 Hindi İçerisinde Kapalı, Çeşninizde

Kızarmış hindiyi ilk duyduğumda, hatırladığım kadarıyla Gıda Ağı'nda tek yapabileceğim tek şey onu kopyalamaktı. Ancak, TV’de gösterilme şekli, apartman yaşamında mümkün değildi, dış ortam gereksinimi ve & # 39; hazırlıklar gibi. Kızarmış hindi tadı, 2010 yılının Kasım ayında Şükran Günü'ne yakın bir güne kadar beni uzun süre rahatsız etti. O yıl büyük bir tane yerine iki küçük hindi aldım. Tatil için ilk yemekimi zahmetle yaptım. Bu bir acıydı. Evimin büyüklüğündeki tezgaha ait parçaları ayırmak için kırmızı hindiyi tutmak ve sonra fırına geri koymak, hepsi mükemmel pişmiş olarak parçaları çıkarabilmem için. Kendime daha iyi bir yol olması gerektiğini düşündüm. Böylece ikinci hindi için parçalara böldüm. Şimdi genellikle bütün tavukları satın alıyoruz ve onları bir araya getiriyoruz, böylece kümes hayvanlarının kesilmesi yeni bir şey değildi. Daha büyük bir kuş üzerinde denemeye karar verdim ve bu kadar kolay. Hindi parçaladıktan sonra, keşke bunu uzun zaman önce çözebilseydim keşke. İşte nedeni:

Ayrılmış Parçalarda Hindi, Tavuk Gibi Kızarmış

Kızartma eklemli hindi, birkaç küçük ayarlamayla kızartma eklemli piliç gibidir. Sonuç olarak, ayrıntılı kızartma uygulamaları oluşturmanıza ya da dışarıda yapmanız gerekmez. Her hindiyi kızartır gibi tavuk pişirin. Hindi parçalarının suyunu çıkarmayı ve parçaları tek başına kızartmadan veya bir tabaka yapmadan kızartmanızı öneririm. Hindi parçalarının kızartılması, cildin hassas bir canlılığa sahip olmasını ve etin iyice yapılması için iki ısı aşamasını gerektirir. 325F derecede başlamak istiyorsun. İlk pişirme periyodu cildi yakmayacak ve pişirme süresinin çoğunu oluşturacak tutarlı bir ısıya sahip olacaktır. Yağınızın sıcaklığındaki düşüşten ne kadar hızlı kurtulacağına bağlı olarak, parçaya bağlı olarak parçaları yan başına 7 ila 10 dakika arasında bir yerde pişirirsiniz – yargı ve güvenli kullanım tekniğini kullanın. Pişirmenin ikinci aşaması için, ısıyı 375'e yükseltin ve kızarana kadar kızartın. Hindi derisi tavuk derisinden daha kalın ve gevrek olması için ısının iki aşaması çok önemlidir. Ayrıca, fıstık yağı gibi yüksek ısıya dayanabilecek bir yağ kullanın.

Parçalar halinde daha iyi kızarmış çıkıyor

Bir yıl sonra Brooklyn'de bir lokantada kızartılmış hindiyi deneme şansım oldu ve en azından söyleyecektim. Kızarmış hindi, evde çok daha canlı, daha lezzetli ve daha önce kızartılmış hindiden daha lezzetliydi; Ayrıca, tuzlu su vermediler veya tadına bakmaya çalışmadılar.

Kendi Türkiyeni Parçala

Bu yüzden tavuktan farklı olarak genellikle sadece hindi veya hindi göğsü görüyorum, bu nedenle menzildeki hindiyi kızartmak istersen, onu nasıl keseceğini öğrenmen gerekir.

Bir mutfak davlumbaz kullanmak için herhangi bir kızartma yaparken sağlığınız için çok önemli olduğunu unutmayın. Bu, bir apartman ortamında yapılabilse de, yeterli havalandırmanın olması önemlidir. Havadaki partikülleri yüksek sıcaklıkta kızartmaktan solumak sağlığınıza zararlıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı