Uncategorized

Gobble, Gobble veya Büyük Hindi Burger Tarifi Avı

Burger … Tereyağı kızartılmış bir topuz kalın, sulu burger. Jimmy Buffett'in Cennetteki Çizburger'de söylediği gibi. Genellikle burger öğütülmüş hindi ile yapılırsa, burgerin bütün olarak kalmasının oldukça zayıf olduğunu söyleyelim. Hindi burgerleri, bir sebepten, pişirme sırasında etli burgerlerden daha fazla parçalanmaya meyillidir. Amacım, pişirme sırasında parçalanmayacak nemli hindi burgerleri için bir tarif hazırlamaktı. Üstelik şu anda, dışarıdaki hava tam olarak "tropik" olarak adlandırdığın gibi değil, "nemli ve soğuk bir tarafı olan ıslak ve soğuk".

Sadece hindi kullanmadan önce hindi burger yapmıştım. Ne yaparsam yapayım ya da düştü ya da doğada bir miktar şans eseri kaldılarsa içleri az pişmiş-soğuktu. Bu yüzden DH, Türkiye'nin% 99'u Yağsız Kara Göğüslerini eve getirdiğinde ve "Belki bu normal kara Hindi'nden daha iyi işe yarayabilir" diye düşündüm. Türkiye'nin bir arada kalmasına yardımcı olmak ve korkunç parçalanmayı önlemek için bağlayıcı bir maddeye ihtiyacı olduğunu okudum. Verdiğim bilgilerle donanmış mükemmel hindi burgerini yaptım ve işte sonuçlar. Küçük kalbin arzuladığı şeyle doldurulmak üzere, tereyağlı bir çörek üzerine tokat atmaya yalvarıyor sulu bir hindi burgeri.

Mükemmel Hindi Burger

2 1lb% 99 Yağsız Hindi Göğsü Rulo

1/2 c. beklenmedik kurutulmuş ekmek kırıntısı

2 yumurta

2 yemek kaşığı Chicken Bullion Powder (Yerel Asya süpermarketlerinden satın aldığım Knorr markasını kullanıyorum)

Kızartmanın kısaltılması (Tereyağı Aromalı Crisco kullandım)

1. Büyük bir kapta tüm malzemeleri elle birlikte karıştırın. Bu, çocuklar için akşam yemeğinde yardımcı olmak isterlerse yapmak için harika bir etkinlik. Kenara koyun. Fırını en düşük ayara getirin, böylece daha fazla pişirmeye devam ederken burgerinizi tutabilir ve peynir eritme işleminde yardımcı olabilirsiniz.

2. Büyük bir tavayı orta ateşte veya bir damla su cızırdayana kadar ısıtın. Tava bu sıcak olduğunda, ısıyı ortama çevirin ve içinde bir miktar kısalma eritin. Islak elle küçük bir miktar et karışımı alın, bir bilye haline getirin ve tavaya koyun. “Köfte” ye hafifçe 1/2 ”kalınlığında bir köfte bastırın. Kızartma tavanızın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, muhtemelen iki tane daha köftesi alabilmelisiniz. Kızartma kabının üç dakikalığına veya altta kızarana kadar kızartın. Bittiğinde, onları çevirin ve üç dakika daha pişirin, ikinci üç dakikalık pişirmeden sonra, ısıyı orta dereceye düşürün ve tam yedi (7) dakika boyunca pişirin, tam zamanlı yapmamaya özen gösterin. ama hiçbiriniz az pişmiş hindi, özellikle hamile okuyucular, küçükler ve problemler için daha yüksek riskli olabilecek başka kimselerden bıkmak istemiyorum, bu yüzden lütfen yedi dakika boyunca hepsini pişirin.

3. Yedi dakika sonra, burgerleri bir çerez kağıdına yerleştirin ve sıcak fırına kaydırın. Tüm et karışımınız tükenene kadar 2. ve 3. adımları tekrarlayın. Üzerlerine peynir koymak istiyorsanız şimdi yapabilirsiniz, fırından çıkan sıcakla birlikte sıcak burgerler peynirin daha erimesine yardımcı olacaktır.

4. Eklenen bir muamele için onlara tereyağlı kızarmış çörekler servis yapın. Bunları yapmak için hamburger ekmeğinin içine yumuşatılmış tereyağı veya margarin sürün ve tavada kızarana kadar kızartın.

Onlar büyük bir başarıydı ve çocuklarım ve kocam yemek tarifi kutusu için "kesin bir kaleci" dediği gibi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı