Uncategorized

 Bölgesel Yemek Mutfakları & # 39; Türkiyesi – Baharatlı-Sıcak Adana Kebap

Uluslararası toplum, Türk yemeklerinin tek bir ulusal karaktere sahip olduğuna inanabilir. Ve her zaman kibar olan, evde yetiştirilen Türk, bu yargıyı kamuoyunda bile erteleyebilir. Ancak özelde, en azından otuz sekiz kendine özgü bölgesel yöresel çeşitliliği kabul eder – bunlara atıfta bulunur. mutfaklar (Mutfak) . Bu belirgin & # 39; mutfaklar & # 39; Adana, Ağrı, Amasya, Antakya (Hatay), Antep, Artvin, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kars, Kırklareli, Kırşehir , Konya, Malatya, Maraş, Mersin (İçel), Muğla, Muş, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Sinop, Tokat, Trabzon, Tunceli, Urfa, Uşak ve Yozgat.

Her seferinde bunlara kısa bir göz atalım, olur mu?

Türk Yemek Mutfakları Adana

Bu Güney Akdeniz kıyı ili, elbette ki 'mutfak mutfağı' ile ünlü değildir. Zenginliğini doğal olarak Çukurova Ovası'nın tarımsal ürünlerinden türeten Türkiye'nin daha müreffeh bölgelerinden biri olarak da dikkat çekiyor. Ve adaşı başkenti, nüfusun bir milyonun üzerindeki nüfusuyla Türkiye'nin dördüncü büyük şehridir.

Seyhan Nehri'nin kıyısına özenle sokulmuş olan Adana, bahçeleri ve narenciye bahçeleriyle çevrilidir; Eski bir efsane, tanrı Uranüs'ün oğlu Adanos'un orjinal olarak kurulduğunu söylüyor. Ancak bir başkası (tarihsel olarak doğrulanabilir) daha başka bir kaynak da, M.Ö. 1000 yıllarında Hitit kralı Asitawadda ile özdeşleşmiştir. Ve eğer böyle bir erken orijinden şüphe ediyorsanız, İmparator Hadrian (MS 117-138) döneminde, halen kullanımda olan Seyhan Nehri üzerine inşa edilmiş ana bulvarın güneyinde bulunan taş köprü her zaman vardır.

Çok daha yakın bir zamanda, Adana ili İncirlik'teki NATO hava üssüne ev sahipliği yapmıştır – Irak'taki 1. ve 2. savaşlarda haberlerde çok sık görülmeye başlamıştır.

adrian, gerçek bir stoik, bir keresinde "dürtü, iştahı bastır" demişti. Ancak bu fikir, modern Adana'da 'yemek mutfağında & # 39; – Et, tahıl ve süt bazlı ürünler üzerinde nüfusunu cömertçe besler. Bir yandan, bu çok fazla sığır eti, tavuk ve bulgurlu buğday yemekleri anlamına geliyor. Öte yandan, çok fazla yoğurt, ayran, peynir ve sütün kendisi anlamına gelir.

Bu bölge halkının baharatlı sıcak yemeklere tutkusu vardır. Şimdiye kadar en iyi bilinen yemek adaşıdır. Adana kebap – baharatlı, sıcak, ızgara et spesiyalitesi. Ve bunun pişirilmesi başladığında, konuklar bir araya toplanırlar. Mangal ( Barbekü ) Keyifli sohbete katılmak için ızgara.

[ClickfollowingtoaccessanillustratedHTML-versionof[ClickfollowingtoaccessanillustratedHTML-versionof[ClickfollowingtoaccessanillustratedHTML-versionof[ClickfollowingtoaccessanillustratedHTML-versionofBölgesel Yemek Mutfakları & # 39; Türkiye'nin – hangi için şahane bir tarif içerir Adana kebap .]

Sonraki: Türk Yemek Mutfakları izmir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı